200706Analiza Cen LATO - Wczasopedia.pl

Idź do spisu treści

Menu główne

200706Analiza Cen LATO

O Nas > Raporty TravelDATA
 

Informacja Branżowa firmy TravelDATA
dla uczestników Programu Transparentny Touroperator
oraz biur agencyjnych i osób zarejestrowanych na Wczasopedii


6.07.2020 - Analiza Cen Imprez Turystycznych - LATO 2020
Restart turystyki wyjazdowej to preferencja dla wyjazdów z biurem podróży…

Instytut Badań Rynku Turystycznego TravelDATA, zajmujący się gromadzeniem danych z rynku zorganizowanej turystyki wyjazdowej publikuje Analizę Cen Imprez Turystycznych dotyczącą wyjazdów w sezonie letnim 2020. Obejmuje ona okres pierwszego pełnego tygodnia października, czyli 3 sierpnia - 9 sierpnia 2020 roku.  Analizy są wysyłane podmiotom zarejestrowanym na portalu www.wczasopedia.pl .

Istotne kwestie z zakresu cen turystycznych imprez

1. Podobnie jak przed rokiem stosujemy w raportach wizualizację omawianej tematyki cen imprez turystycznych w postaci mapek, które w naszej intencji mają pomóc w szybszym zorientowaniu się w ogólnej sytuacji.

2. Niniejsze zestawienie obejmuje po raz trzydziesty drugi w tym roku porównanie cen dla wylotów w wysokim sezonie letnim 2020 definiowanym jako pierwszy pełny tydzień sierpnia (03.08-09.08 2020), zebranych w dniu 2 lipca 2020 z cenami dla tego samego okresu zebranych w dniu 25 czerwca 2020, a w porównaniach cen rok do roku z cenami zebranymi w dniu 4 lipca 2019 roku.

W minionym tygodniu średnia cena dla wycieczek z wylotami pomiędzy 3 i 9 sierpnia 2020 wzrosła o 2 złote. Poprzednio ceny spadały o 28 i 56 złotych, a w dwóch zestawieniach jeszcze wcześniejszych wzrosły o 42 i 7 złotych.
Największe zwyżki średnich cen wycieczek odnotowano w ubiegłym tygodniu w Maroku
o 172 złote oraz na Synaju i w Tunezji Kontynentalnej o średnio 138 i 95 złotych. Najbardziej spadły ceny wyjazdów na Majorkę o średnio 235 złotych oraz na Maltę i Teneryfę o 133 i 131 złotych.

W tym samym okresie przed rokiem i dwoma laty bieżące ceny wycieczek wzrosły o 12 oraz 13 złotych.

Zmiany średnich cen jakie miały miejsce w ostatnim tygodniu na poszczególnych kierunkach obrazuje załączona mapka, a ich przebieg w tym sezonie na najważniejszych kierunkach przedstawiony jest na zamieszczonym poniżej wykresie.




Początek lipca dla wylotów w dniach 3-9 sierpnia 2020 przyniósł na najważniejszych kierunkach równowagę w zakresie zmian cen wycieczek oferowanych przez biura podroży. Wzrosły ceny imprez do Egiptu i Turcji
o 83 i 45 złotych, praktycznie pozostały w miejscu do Bułgarii wzrosły o 1 złoty, a staniały wyjazdy do Grecji i na Wyspy Kanaryjskie o średnio 63 i 58 złotych.

W Bułgarii o stabilizacji cen przesądziły obniżki oferowane przez Exim Tours i w mniejszym stopniu TUI Poland. Grecja taniała dzięki korzystnym zmianom cen u większości organizatorów ceny, a wycieczki na Wyspy Kanaryjskie notowały zniżki w biurach Itaka, Rainbow i TUI Poland. Ogólna tendencja do wzrostu cen imprez do Turcji hamowana była przez biuro Itaka, zwłaszcza w kategorii 5 gwiazdek i w pewnym stopniu przez biuro Rainbow.

2. Badanie średniej ceny imprez wobec cen sprzed roku dla wylotów w pierwszym tygodniu sierpnia 2020 pokazuje, że w minionym tygodniu średnia cena była niższa wobec średniej ceny w poprzednim sezonie o 74 złote, podczas gdy przed tygodniem i dwoma była niższa o 69 i 37 złotych, zaś przed trzema tygodniami roczna zmiana cen wyniosła +51 złotych. Obecna roczna przecena o 74 złote to największa zniżka średnich cen wycieczek w tym sezonie równa jak dotąd największej, która miała miejsce przed 6 tygodniami. Dotychczasowy największy roczny wzrost średnich cen wyjazdów wystąpił przed 29 tygodniami i wyniósł 224 złote.

W minionym tygodniu zdecydowanie największy roczny spadek cen wycieczek odnotowano na Malcie
o średnio 967 złotych, a również bardzo znaczne na Cyprze i Krecie o 488 i 355 złotych. Największe roczne wzrosty cen też po raz czwarty z rzędu miały miejsce na Synaju - o średnio 541 złotych oraz ponownie w Marsa Alam i Portugalii o 257 i 228 złotych.

Przed rokiem i dwoma laty (sezony 2019 i 2018) średnie ceny wycieczek rosły o 159 i spadały o 164 złote.

W zakresie oddziaływania cen paliwa lotniczego (ponoszonych według cen z okresu przed wylotem lub wcześniejszych z uwzględnieniem ewentualnego zabezpieczenia) oraz sytuacji w zakresie kursów głównych walut, to w minionym tygodniu z punktu widzenia organizatorów sytuacja już po raz trzynasty z rzędu była korzystniejsza niż miało to miejsce w tym samym okresie ubiegłego sezonu, choć skala pozytywnych korzyści w ostatnich tygodniach znacznie zmalała i obecnie stała się już bardzo niewielka.

Cena paliwa lotniczego wyniosła w ubiegłym tygodniu 1,79 zł/litr wobec 2,61 zł/litr przed rokiem, a zatem była od niej niższa o 31,4 procent, podczas gdy przed tygodniem była niższa o 30,9 procent, a przed dwoma o 31,2 procent. Jednocześnie w relacji z euro i amerykańskim dolarem krajowa waluta była w porównaniu rocznym dla uśrednionych rozliczeń turystycznych w ostatnim tygodniu nieco słabsza niż w dwóch wcześniejszych tygodniach, czyli o około 5,2 procent, wobec około 5,0 i 4,6 procent w dwóch zestawieniach poprzednich.

Sumaryczny wpływ wymienionych czynników na średnią zmianę kosztów cen wycieczek nadal sprzyjał organizatorom i tym razem zawierał się w przybliżeniu w przedziale 0/-10 złotych, a zatem jeszcze mniej korzystnym w porównaniu z dwoma wcześniejszymi tygodniami, gdy wynosiły one -5/-15 złotych oraz -10/-20 złotych.

Należy też pamiętać, że oddziaływanie zmian cen paliwa i walut na ceny wycieczek w zależności od touroperatora są mniej lub więcej opóźnione (m.in. przez kontrakty zabezpieczające i politykę marż), a ich skutki należy traktować w uśrednionych kategoriach docelowych (asymptotycznych).

Sytuację w zakresie zmian średnich cen rok do roku w ostatnim tygodniu na poszczególnych kierunkach ilustruje załączona mapka, a przebieg ich zmian na najważniejszych kierunkach obrazuje zamieszczony poniżej wykres.




W minionym tygodniu jedynym z wiodących kierunków o znacznie wyższych cenach wycieczek  niż przed rokiem był Egipt
o średnio 305 złotych. W niewielkim stopniu zdrożała Bułgaria o średnio 15 złotych, natomiast na pozostałych kierunkach ceny w porównaniach rocznych spadały. W umiarkowanej skali obniżyły się one w Turcji o średnio 49 złotych, a w znacznej na Wyspach Kanaryjskich  i w Grecji  o średnio 130 i 161 złotych.

Na mniej popularnych kierunkach w minionym tygodniu w skali rocznej zdecydowanie najbardziej obniżyły się średnie ceny wyjazdów na Maltę
o 967 złotych. Bardzo znaczną roczną zniżkę cen odnotowano na Cyprze o 488 złote, a znaczące na Majorce i w Albanii o 259 i 214 złotych. Umiarkowanie spadły ceny w Maroku 96 złotych, zaś roczne wzrosty cen miały miejsce w Tunezji i w Portugali o średnio 85 i 228 złotych.

Z perspektywy dwóch sezonów liczonych łącznie (czyli wobec sezonu 2018 dla wylotów w pierwszym tygodniu sierpnia) nadal zdecydowanie najbardziej zwyżkowały średnie ceny wycieczek do Egiptu
o średnio 436 złotych. W mniejszym stopniu drożały w tym ujęciu wycieczki do Tunezji i Turcji o średnio 179 i 162 złote, a w jeszcze łagodniejszym w Bułgarii i Grecji o 119 i 105 złotych. Jedynym z wiodących kierunków, który był mniej kosztowny niż przed rokiem były w minionym roku Wyspy Kanaryjskie, które były tańsze w ujęciu dwuletnim o 158 złotych.

Wśród mniej masowych kierunków największe średnie wzrosty cen w ujęciu dwuletnim wystąpiły w Maroku i na Cyprze
o 229 i 216 złotych. Mniejszy był wzrost cen wycieczek w Portugalii o 124 złote, a jeszcze mniejszy w Albanii, gdzie wyniósł średnio 32 złote. Spadki cen odnotowano na Majorce o 175 złotych i na Malcie, która w ujęciu dwuletnim nadal wykazuje bardzo zdecydowaną skalę przecen tym razem ceny wyjazdów były tam niższe o 966 złotych.

3. W rocznych porównaniach średnich cen wycieczek wśród dużych i średnich organizatorów, w największym stopniu obniżyły się ceny w biurach ETI i Exim Tours
o około 475 i 450 złotych. Pierwsze biuro powrót na pozycję lidera rocznych przecen zawdzięcza bardzo istotnej zniżce cen dokonanej w przedostatnim tygodniu. Bardzo zbliżoną skalę rocznych spadków cen prezentują teraz oferty biur Grecos i TUI Poland o około 210 i 205 złotych, a nieco mniejszą biuro Itaka o około 160 złotych. W pozostałych biurach ceny były wyższe niż przed rokiem w granicach od 30 do 410 złotych.

W tym co dla turystów ma większe znaczenie, a zatem w liczbie najatrakcyjniejszych poziomów bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu na 24 kierunkach sezonu letniego i w trzech kategoriach hoteli, to w minionym tygodniu liderem nadal pozostawało biuro TUI Poland z liczbą 49 ofert (poprzednio też 49 ofert, przed rokiem 43, a przed dwoma laty 26 ofert). Wyprzedziło ono biura Exim Tours z liczbą 24 ofert (poprzednio też 24 oferty, przed rokiem 5, a przed dwoma laty 11 ofert) oraz Itaka z liczbą 15 ofert (poprzednio 19 ofert, przed rokiem też 19, a przed dwoma laty 32 oferty).

Najwięcej atrakcyjnych cenowo ofert na kierunkach egipskich proponowały biura TUI Poland i Coral Travel
7 i 4 oferty, na kierunkach greckich biura TUI Poland i Exim Tours 10 i 5 ofert, na kierunkach kanaryjskich biuro TUI Poland 8 ofert, a na tureckich biura TUI Poland i Coral Travel po 6 i 4 oferty. W Tunezji najwięcej atrakcyjnych ofert miały biura TUI Poland i Exim Tours 6 i 3 oferty, natomiast w Bułgarii również biura Exim Tours i TUI Poland 3 i 2 oferty.

W porównaniu z analogicznym okresem sprzed roku biuro TUI Poland wzmocniło swoją pozycję ofertową w Egipcie, Grecji i w Turcji, biuro Exim Tours w Egipcie, Grecji, na Wyspach Kanaryjskich, w Tunezji i w Bułgarii, a biuro Itaka w Egipcie.

4.
W tej części materiału przedstawiamy tabelę z czołówką biur podróży, które w ostatnim tygodniu po przekrojowo najkorzystniejszych cenach oferowały klientom imprezy turystyczne. Tak jak to zaznaczaliśmy już wielokrotnie, w tego typu zestawieniach zachowana jest ścisła porównywalność oferowanych kierunków, a zatem biuro X, które sprzedaje jedynie konkretny zestaw kierunków jest porównywane ofertowo tylko i wyłącznie z tymi właśnie kierunkami w pozostałych biurach.

W trzydziestym drugim zestawieniu dla sezonu letniego 2020 skład pierwszej piątki organizatorów pozostał ten sam, zaś jedyna różnica w zakresie kolejności dotyczyła zamiany na dwóch pierwszych pozycjach. Z powodu istotnej zniżki średnich cen oferowanych wycieczek przez biuro TUI Poland wysunęło się ono na pozycję lidera przesuwając dotychczasowego 12-krotnego przodownika tabeli biuro Exim Tours na pozycję drugą.





Dla porównania przedstawiono też tabelę sprzed roku. Przodowały w niej wówczas biura Coral Travel i TUI Poland. Obecnie to drugie biuro zostało liderem zestawienia, wiceliderem na skutek awansu z odległej pozycji dziewiątej (już poza obrębem zestawienia) zostało biuro Exim Tours, a z pozycji jedenastej na trzecią przesunęło się biuro ETI. Tak znaczne zmiany były możliwe na skutek bardzo istotnych rocznych przecen ofert w obu tych biurach, o czym była już mowa w części trzeciej tego materiału.

Należy pamiętać, że położenie w zakresie względnej atrakcyjności cenowej z reguły przekłada się na kierunki zmian udziałów danych organizatorów w turystycznym rynku. Wysokie pozycje utrwalają wiodące pozycje organizatorów w branży, a niskie często przekładają się na oddawanie przez nich rynkowych udziałów bardziej atrakcyjnym konkurentom.

Mocne spadki cen przelotów w tanich liniach

Sytuację w zakresie cen przelotów na kierunkach turystycznych w liniach Ryanair i Wizzair przedstawiamy według schematu jaki prezentujemy od stycznia 2018 roku. Dla sezonu letniego jest ona
podobnie jak dla zimowego - prezentowana na bieżąco raz na dwa tygodnie w postaci wykresów z dodatkowym krótkim komentarzem dotyczącym najważniejszych kierunków.  

Na wykresach grubsza linia oznacza średnie ceny przelotów w wysokim sezonie letnim w bieżącym roku turystycznym (czyli 2019/20), natomiast cienka linia przedstawia przebieg cen z w kolejnych tygodniach i miesiącach poprzedniego sezonu (czyli 2018/19). Wraz z upływem czasu są do niej odnoszone ceny tego sezonu reprezentowane przez linię grubszą z zielonymi lub czerwonymi polami tak jak było to czynione dotychczas. Zielone pole pomiędzy liniami oznacza spadek średnich cen rok do roku, a czerwone ich wzrost.

Na wykresach zostały uwzględnione jedynie te rejsy (44 połączenia w Ryanair i 23 w Wizzair), które występowały u tych przewoźników w obu wymienionych sezonach jednocześnie.

Przebieg zmian cen w liniach Ryanair przedstawiają poniższe wykresy.



Dla kierunków kanaryjskich (obecnie jedynie Teneryfa z Warszawy i z Wrocławia) w drugiej połowie lutego ceny przelotów wyraźnie spadły, co mogło mieć już związek z obawami wywołanymi początkami epidemii koronawirusa. W marcu ceny przejściowo wzrosły, ale później weszły w fazę silnych spadków z wyraźnym odbiciem  w okresie ostatniego tygodnia. Nadal jednak obecne ceny pozostają wyraźnie poniżej poziomu ubiegłorocznego.

Średnie ceny pozostałych połączeń pozostawały do końca maja na stosunkowo stabilnym poziomie za wyjątkiem przejściowego niedużego wzrostu na początku kwietnia i późniejszego sześciotygodniowego spadku. W czerwcu spadki zdecydowane przyspieszyły, a bieżące średnie ceny połączeń stały się już zdecydowanie niższe niż przed rokiem.

W relacji z poprzednim sezonem ponownie w najmniejszym stopniu obniżyły się ceny przelotów do popularnych wśród polskich turystów Grecji i Bułgarii
o średnio 124 i 228 złotych. Bardziej dynamiczne były spadki cen rejsów do Hiszpanii o 358 złotych, a największe roczne zniżki cen stały się ostatnio udziałem kierunków włoskich i Portugalskich o średnio 432 i 477 złotych.

Przebieg zmian cen w liniach Wizzair przedstawiają poniższe wykresy.



Kierunki kanaryjskie reprezentowane są obecnie przez cztery rejsy tygodniowo na Teneryfę - dwa z Katowic i dwa z Warszawy (od 2 czerwca 2020) oraz jeden na Fuerteventurę z Katowic. W przypadku połączenia z Warszawy na Teneryfę nie ma jeszcze możliwości porównania cen rok do roku, natomiast jest już w nim uwzględniane połączenie na Fuerteventurę.

Ceny przelotów na tym kierunku długo utrzymywały lekko spadkowy i rozsądny poziom, co bardzo różniło obecną sytuację od tej sprzed roku. Od początku lutego w kolejnych dwunastu tygodniach ceny ulegały systematycznemu obniżaniu osiągając minimum w pierwszej dekadzie maja. Od tego czasu ceny weszły w bardzo silny trend wzrostowy (ceny wzrosły 2,5-krotnie), co doprowadziło nawet do sytuacji przekroczenia poziomu z ubiegłego sezonu. W ostatnim okresie trend znów uległ zmianie i ceny przelotów na tym kierunku uległy obniżeniu do mniej więcej poziomu zeszłorocznego.

Na pozostałych kierunkach turystycznych w okresie od połowy lutego średnia cena przelotów zaczęła wykazywać silny spadek osiągając minimum też w pierwszej dekadzie maja. W następnych 6 tygodniach ceny na tych kierunkach bardzo wyraźnie zdrożały i nawet przewyższyły średnią sprzed roku. Ostatni okres to ponowny silny spadek cen do poziomu znacznie niższego od notowanego w tym samym okresie w poprzednim sezonie.

Przez dwa ostatnie lata ceny poruszały się dość ściśle według trajektorii obrazowanej na wykresie przez cienką linię, ale rozpoczęty w połowie lutego bardzo znaczny spadek cen spowodował, że ich przebieg znacznie oderwał się od trajektorii z poprzedniego sezonu, co obrazuje znacznych rozmiarów zielone pole. Zasadniczą przyczyną takiej sytuacji mógł być rozwój epidemii koronawirusa, a dodatkową wcześniejsze rozszerzanie oferowania często poprzez większą liczbę rejsów na funkcjonujących już w Wizzair kierunkach turystycznych.

W relacji z poprzednim sezonem zdecydowanie najmocniej spadły średnie ceny przelotów do Portugalii, Grecji i Bułgarii
o odpowiednio 503, 458 i 439 złotych. Znacznie mniejsze zniżki cen odnotowały kierunki włoskie i hiszpańskie o średnio 192 i 142 złote, przy czym spadek cen na tych ostatnich bez uwzględnienia kierunków kanaryjskich był nieco większy i wyniósł 253 złote.

Restart turystyki wyjazdowej preferuje imprezy z biurami podróży

Ostatnie dwa tygodnie przyniosły w tanich liniach duże spadki cen przelotów na kierunkach turystycznych. Jest to prawdopodobnie efekt niższego od oczekiwań popytu, który nie wystarcza do ekonomicznie uzasadnionego wypełnienia samolotów pomimo znaczącej redukcji liczby tygodniowych rejsów. W lipcu liczbę oferowanych połączeń obniżył zwłaszcza Ryanair tnąc oferowanie na wielu kierunkach o połowę.

W pierwszej fazie po restarcie ruchu lotniczego wielu turystów nie jest jeszcze wolnych od licznych obaw wywołanych sytuacjami spotykanymi w pierwszym okresie rozwoju pandemii. Co oczywiste, chcą mieć pewność niezakłóconego powrotu oraz wsparcia i opieki w razie wystąpienia jakiś nieprzewidzianych okoliczności. W znacznie większym stopniu sytuację taką zapewnia uczestnictwo w imprezie zorganizowanej przez biuro podróży niż wyjazd turystyczny zorganizowany samodzielnie.

W tej fazie powinny zyskiwać też biura agencyjne i firmowe kosztem zwłaszcza sprzedaży internetowej. Wielu klientów przed podjęciem decyzji w tak nietypowym okresie bardziej niż zwykle potrzebuje rozmowy, konsultacji i opinii specjalistów od lat związanych z turystyką wyjazdową i na co dzień zajmujących się doradzaniem w wyborze i sprzedażą zagranicznych wycieczek.

Najbliższe miesiące powinny być relatywnie dobrym okresem dla biur agencyjnych i sprzedawców w sklepach firmowych. Może się on przedłużyć nawet do szczytu przyszłego sezonu gdyby słuszne okazały się obawy wielu specjalistów przed jesienno-zimowym nawrotem epidemii, który w konsekwencji wydłuży okres nieoczywistych decyzji przy wyborze sposobu i miejsca spędzenia swoich wakacji.


Zachęcamy wszystkich związanych z turystyką do czytania naszych opracowań i materiałów.


Zespół Instytutu Badań Rynku Turystycznego TravelDATA i www.wczasopedia.pl


Tekst oraz wykresy zostały przygotowane w celach wyłącznie informacyjnych i nie stanowią analizy inwestycyjnej, ani analizy finansowej, ani rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 r. (Dz. U. 2005, Nr 206 poz. 1715) oraz Ustawy z 29 lipca 2005 r. (Dz. U. 2005, Nr 183 poz.1538 z późn. zmianami).

Autorzy działali z należytą starannością i rzetelnością, nie ponoszą jednak odpowiedzialności za działania lub zaniechania odbiorcy podjęte na podstawie niniejszego tekstu i wykresów oraz za szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyjnych.

Link do aktualnej Analizy Cen (kliknij na raport poniżej):

 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego