Aktualne Ceny Last Minute - Wczasopedia.pl

Idź do spisu treści

Menu główne

Aktualne Ceny Last Minute

Klub Wczasopedia > Klub Wczasopedia
 

Informacja Branżowa firmy TravelDATA
dla uczestników Programu Transparentny Touroperator
oraz biur agencyjnych i osób zarejestrowanych na Wczasopedii


23.02.2018:Zmiany w geograficznej strukturze wyjazdów większe niż przypuszczano


Przedstawiamy pierwsze zestawienie cen lastów dla wycieczek z sezonu zimowego dla wylotów w dniach 12-18 marca 2018. Pokazuje ono trendy ich zmian jakie miały miejsce pomiędzy czwartkowymi popołudniami 15 i 22 lutego tego roku.

Średnie ceny lastów w tym okresie spadły o średnio 19 złotych, co jest zmianą bardzo podobną do odnotowanej w tym samym okresie ubiegłego sezonu, gdy średni spadek cen wyniósł 15 złotych. Z dużych kierunków nieznacznie spadły ceny last minute na kierunkach egipskich - o średnio 17 złotych, a wzrosły na Wyspach Kanaryjskich - o średnio 39 złotych. W Egipcie rozrzut zmian cen lastów był stosunkowo niewielki i wyniósł od wzrostu cen w Hurghadzie
o 53 złote do spadku w Marsa Alam o 57 złotych. Na kierunkach kanaryjskich najbardziej zwyżkowały ceny na dość taniej ostatnio Fuerteventurze o średnio 243 złote, a zniżkowały zbyt ostatnio wygórowane ceny na Gran Canarii o 121 złotych.

Na kierunkach o mniejszej wadze znaczące spadki średnich cen odnotowano w Maroku i na Tureckiej Riwierze - o 283 i 133 złote, łagodniejsze na Majorce i w Portugalii - o 61 i 19 złotych, a wzrosły średnie ceny wycieczek na Cypr i na Maltę - o średnio 22 i 123 złote.

Różnica cen lastów wobec ubiegłego sezonu była ujemna i wyniosła minus 142 złote, a przed rokiem średnie ceny rok do roku były również niższe, ale w większej skali - o 249 złotych.

Zdecydowanie mniej kosztowne niż przed rokiem były kierunki egipskie
o średnio 204 złote (przed rokiem były tańsze o 259 złotych), a bardziej umiarkowane były spadki cen lastów na kierunkach kanaryjskich o 52 złote (przed rokiem taniały rok do roku o 151 złotych).

Na tych pierwszych największa przecena cen lastów wystąpiła w Marsa Alam
o średnio 360 złote, a najmniejsza w Hurghadzie  - o 196 złotych. Na Kanarach najbardziej obniżyły się ceny rok do roku na Teneryfie - o średnio 397 złotych, a największy wzrost odnotowały ceny lastów na Fuerteventurę o średnio 243 złote.

Na pozostałych kierunkach zdecydowanie niższe ceny rok do roku miały miejsce w Maroku i na Cyprze
o 493 i 304 złote, a nieco wyższe w Portugalii i na Malcie o 43 i 11 złotych.

W Ryanair nadal znaczne wzrosty cen na kierunkach turystycznych

Ceny przelotów w porównaniu z cenami na ten sam okres przed rokiem stały się w liniach Ryanair istotnie wyższe i wzrosły z 712 do 896 złotych, czyli o blisko 26 procent. Średnie ceny na kierunkach kanaryjskich wzrosły w nieco mniejszym stopniu - z 831 do 980 złotych, czyli o 18 procent, ale na pozostałych kierunkach procentowa skala zwyżek rok do roku była znacznie większa i wyniosła 44,4 procent, a średnie ceny wzrosły z 534 do 771 złotych. Najmocniej rok do roku wzrosły ceny przelotów z Warszawy na Fuerteventurę i z Krakowa na Gran Canarię - o 397 i 310 złotych, a spadły z Krakowa i Warszawy na Teneryfę
o 356 i 153 złote, a przyczyną może być stosunkowo wysoka tej zimy liczba rejsów na tę Wyspę.

Nadal bardzo duży popyt na zagraniczne wakacje …

Najnowszy dziewiętnasty z kolei raport z systemu MerlinX  dotyczący wyników sprzedaży na sezon turystyczny 2017/18, z którym można się zaznajomić w mediach (07/2018) przyniósł niewielką poprawę liczby sprzedanych wycieczek. Nadal jednak pozostawała ona poniżej średniej zarówno z tegorocznej sprzedaży
o 8,5 procent, jak również wobec rekordowej sprzedaży z drugiego tygodnia stycznia o blisko 20 procent.

Wobec ubiegłego roku w najważniejszym dla branży segmencie imprez lotniczych dynamika wzrostu sprzedaży wyniosła +29,5 procent (przed tygodniem +28,8 procent), a dynamika dwuletnia +50,2 procent, podczas gdy tydzień wcześniej była na poziomie +45,8 procent.

Jak już kilkakrotnie zaznaczaliśmy, w ocenie bieżącej koniunktury, gdy nie wiadomo, czy obecne dane odnoszą się do poprawionej, czy do niepoprawionej bazy danych (występowały w niej znaczące błędy anonsowane przez samych autorów w raporcie 07/2017)
bardziej pragmatyczne jest odnoszenie się do dwuletniej dynamiki wzrostu, która oparta jest o dane mniej więcej zgodne z danymi oficjalnymi.

Branżowa koniunktura zaskakuje większość organizatorów

Bardzo wysoka dynamika wzrostu tegorocznej sprzedaży wycieczek zaskoczyła zdecydowaną większość przedstawicieli branży. Tak wynika zarówno z bieżących wypowiedzi, jak też z anonsowanych przedsezonowych szacunków oraz z wielkości przygotowanych programów.

Jednak, to co jest najbardziej znaczące w statystykach tegorocznej sprzedaży wycieczek, to nie jej ogólna dynamika, ale całkowita zmiana geograficznej struktury kierunków wyjazdów polskich turystów, zwłaszcza w najważniejszym dla branży sezonie letnim.

W tej kwestii raporty z systemu MerlinX są mało przydatne gdyż zawierają dynamikę sprzedaży na poszczególnych kierunkach, ale dla obu sezonów łącznie. Wprawdzie można na ich podstawie za pomocą żmudnych przeliczeń próbować wyodrębnić przybliżony obraz samego sezonu letniego, ale znacznie lepiej jest sięgnąć wprost po statystyki wiodących sieci agencyjnych, gdzie sezony te są w sposób ciągły lub okazjonalny wyodrębnione, jak również bazują na bardziej reprezentatywnej bazie organizatorów.

Travelplanet pokazuje statystyki sprzedaży lata 2018

W ostatni poniedziałek poznaliśmy statystyki multiagenta Travelplanet, który podsumował sprzedaż sezonu letniego według stanu na 8 lutego. Wynika z nich dramatyczny rozrzut dynamiki rezerwacji na poszczególnych kierunkach, która wynosi od prawie + 400 procent na kierunkach tureckich do niecałych + 30 procent na kierunkach hiszpańskich.

Dane te prezentują dość wysoką zgodność z danymi Wakacji.pl w analogicznej dacie. Należy jednak pamiętać, że obie te sieci rozwijają się i ostatnio i obecnie znacznie szybciej od branży jako całości. Travelplanet podał, że dynamika wzrostu liczby letnich rezerwacji wyniosła 76 procent, a w sieci Wakacje.pl jest ona prawdopodobnie mniej więcej podobna lub niewiele niższa z powodu wyższej bazy odniesienia.

Uwzględniając powyższą uwagę można po odpowiednich przeliczeniach oszacować (na datę 8 lutego) dynamikę sprzedaży kierunków tureckich na około + 270 procent, a kierunków hiszpańskich na 7-9 procent spadku. Różnica ta jest tak duża, że doprowadzi z bardzo dużym  prawdopodobieństwem do zmiany na pozycji wicelidera lata, spychając z niej Hiszpanię, którą zapewne wyprzedzić może jeszcze Bułgaria.

Zmiany struktury wyjazdów wyznaczą na 2-3 najbliższe sezony koniunkturę w branży

Tak zdecydowana zmiana geografii wyjazdów polskich turystów jest implikowana w dużej mierze napływem na rynek licznej rzeszy klientów z tzw. Polski B o zasadniczo innych preferencjach wyjazdowych niż dotychczas dominujący klienci klasy premium.

Staje się ona coraz ważniejszym czynnikiem wysokiej dynamiki wzrostu branży zorganizowanej turystyki wyjazdowej jako całości, gdyż generuje spadek średniej ceny przekroju nabywanych przez klientów imprez turystycznych, a zatem dodatkowo poprawia relację dochody /ceny na niespotykane dotąd poziomy.

Dodatkowo uodparnia one branżę (na razie) na konkurencję wyjazdów organizowanych samodzielnie w oparciu o przeloty tanimi liniami, gdyż na obszarach największego obecnie wzrostu - z wyjątkiem Bułgarii
tanie linie nie są jeszcze obecne.


Więcej w tych kwestiach oraz o bieżącej sytuacji w cenach wycieczek na sezon lato 2018 przedstawimy w najbliższym poniedziałkowym materiale tygodniowym 26 lutego.



Zachęcamy do czytania naszych materiałów i opracowań.

Tekst oraz tabele i zestawienia zostały przygotowane w celach wyłącznie informacyjnych i nie stanowią analizy inwestycyjnej, ani analizy finansowej, ani rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 r. (Dz. U. 2005, Nr 206 poz. 1715) oraz Ustawy z 29 lipca 2005 r. (Dz. U. 2005, Nr 183 poz.1538 z późn. zmianami).

Autorzy działali z należytą starannością i rzetelnością, nie ponoszą jednak odpowiedzialności za działania lub zaniechania odbiorcy podjęte na podstawie niniejszego tekstu
, tabel i zestawień oraz za szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyjnych.



INDEKSY OPŁACALNOŚCI i ŚREDNIE CENY wyjazdów Last Minute do hoteli 3-gwiazdkowych, 4-gwiazdkowych i 5-gwiazdkowych:


Przykłady hoteli, których ceny LAST MINUTE najbardziej spadły w porównaniu z cenami z zeszłego roku na ten sam termin:

BRAK PRZYKŁADÓW SPEŁNIAJĄCYCH KRYTERIA


TUNEZJA: KONTYNENT I DJERBA:

BRAK PRZYKŁADÓW SPEŁNIAJĄCYCH KRYTERIA


TURCJA: RIWIERA i EGEJSKA:

BRAK PRZYKŁADÓW SPEŁNIAJĄCYCH KRYTERIA

 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego