210427Analiza Cen LATO - Wczasopedia.pl

Idź do spisu treści

Menu główne

210427Analiza Cen LATO

O Nas > Raporty TravelDATA
 

Informacja Branżowa firmy TravelDATA
dla uczestników Programu Transparentny Touroperator
oraz biur agencyjnych i osób zarejestrowanych na Wczasopedii


27.04.2021 - Analiza Cen Imprez Turystycznych - LATO 2021
Przedmajówkowa stabilizacja cen w biurach podróży i dalsze spadki cen rejsów w LCC…

Instytut Badań Rynku Turystycznego TravelDATA, zajmujący się gromadzeniem danych z rynku zorganizowanej turystyki wyjazdowej publikuje Analizę Cen Imprez Turystycznych dotyczącą wyjazdów w sezonie letnim 2021. Obejmuje ona okres pierwszego tygodnia sierpnia, czyli 2 8 sierpnia 2021 roku.  Analizy są wysyłane podmiotom zarejestrowanym na portalu www.wczasopedia.pl .

Istotne kwestie z zakresu cen turystycznych imprez

Podobnie jak przed rokiem stosujemy w raportach wizualizację omawianej tematyki cen imprez turystycznych i połączeń lotniczych w postaci mapek. Obecnie (od 28 grudnia) zestawienia są sporządzane co tydzień wyłącznie dla sezonu lato 2021.

1. Niniejsze zestawienie obejmuje dwudzieste czwarte w tym roku porównanie cen dla wylotów w wysokim sezonie letnim 2021, definiowanym na potrzeby porównań jako okres pierwszego tygodnia sierpnia, czyli od 2 do 8 sierpnia 2021. Ceny dla tego okresu zostały zebrane 22 kwietnia 2021 i zestawione z cenami dla tego samego okresu wylotów z 15 kwietnia 2021, a przy porównaniach cen rok do roku z cenami zebranymi 23 kwietnia 2020 roku.

Poczynając od 8 października zestawienia cen są uzupełniane o ich porównania z obszaru wybrzeża Hiszpanii (obejmują Costa De La Luz i Costa Del Sol) oraz Włoch (obejmują Kalabrię, Sardynię i Sycylię).

W minionym tygodniu, średnia cena dla wycieczek z wylotami między 2 i 8 sierpnia 2021 wzrosła o 4 złote. W dwóch poprzednich zestawieniach ceny spadły o 13 i 25 złotych, we wcześniejszym wzrosły o 86 złotych, a w trzech jeszcze wcześniejszych spadły o 2, 3 i 10 złotych.

W minionym tygodniu największy spadek cen wycieczek wystąpił w Malcie i wyniósł średnio 132 złote. Znacznie mniejsze zniżki miały miejsce w na Sardynii i na hiszpańskim wybrzeżu Costa del Sol
o 52 i 50 złotych. Największe wzrosty cen wyjazdów odnotowano na Cyprze o 76 złotych oraz w Portugalii i ponownie na Gran Canarii o 45 i 35 złotych.

W takim samym okresie przed rokiem i dwoma laty bieżące ceny wycieczek spadły o 5 i wzrosły o 92 złote.

Zmiany cen wycieczek jakie miały miejsce w ostatnim tygodniu na poszczególnych kierunkach obrazuje załączona mapka, a ich przebieg w tym sezonie na najważniejszych kierunkach przedstawiony jest na zamieszczonym poniżej wykresie




W minionym tygodniu wśród wiodących kierunków wyjazdów wypoczynkowych Polaków ceny wycieczek dla wylotów w dniach 2-8 sierpnia 2021, czyli sprzedawanych z dużym wyprzedzeniem zdecydowanie nie uległy większym zmianom. Nieco większe wzrosty odnotowano na Wyspach Kanaryjskich i w Bułgarii
o średnio 14 i 11 złotych, w stopniu minimalnym podniosły się ceny wycieczek do Turcji i Egiptu o 5 i 3 złote, a spadły na kierunkach greckich o średnio12 złotych.

2. Badanie cen imprez wobec cen sprzed roku dla wylotów w pierwszym tygodniu sierpnia 2021 pokazało, że średnia cena była niższa wobec średniej ceny dla poprzedniego sezonu o 162 złote. W ostatnich już dwunastu zestawieniach ceny były niższe od cen sprzed roku o 158, 166, 132, 176, 130, 136, 128, 68, 87, 68, 72, 46, 65, 66, 48 i 36 złotych, a we wcześniejszym wyższe o 9 złotych.

Największe roczne spadki cen odnotowano w Portugalii
o średnio 538 złotych, zaś mniejsze lecz również bardzo znaczące przeceny miały miejsce w Maroku i na Cyprze o średnio 390 i 294 złote. Mniej znacząca był skala wzrostów cen wycieczek, z których największe odnotowano na Lanzarote o 134 złote, a dużo mniejsze na wyspach Kos i Malta o średnio 39 i 27 złotych.

W adekwatnym okresie sprzedaży ubiegłego sezonu lato 2020 odnotowano spadek cen w ujęciu rocznym o 11 złotych.

W zakresie oddziaływania cen paliwa lotniczego (ponoszonych według cen z okresu przed wylotem lub wcześniejszych z uwzględnieniem ewentualnego zabezpieczenia) oraz sytuacji w zakresie kursów głównych walut, to w minionym tygodniu z punktu widzenia organizatorów sytuacja już po raz siedemnasty z rzędu była mniej korzystna  niż w tym samym okresie ubiegłego sezonu.

Cena paliwa lotniczego wyniosła 2,44 zł/litr wobec zaledwie 1,38 zł/litr przed rokiem, co oznacza już ósmy z rzędu roczny wzrost, tym razem o 76,8 procent, podczas gdy przed tygodniem cena była wyższa o 64,8 procent, a przed dwoma o 68,8 procent. W relacji z euro i amerykańskim dolarem krajowa waluta była silniejsza w porównaniu rocznym dla uśrednionych rozliczeń turystycznych o około 1,8 procent (głównie z powodu słabszego dolara), podczas gdy przed tygodniem była silniejsza o 1,4 procent, a przed dwoma o około 1,6 procent.

W sytuacji równoczesnego wpływu wyższych cen paliwa i niższych kursów walut, sumaryczny wpływ wymienionych czynników na średnią zmianę kosztów cen wycieczek był po raz siedemnasty z rzędu - po wcześniejszej serii trzydziestu pozytywnych tygodni
nie sprzyjał organizatorom. Tym razem osiągnął on druga najbardziej niekorzystną wielkość i zawierał się w przybliżeniu w przedziale +105/+115 złotych, podczas gdy w poprzednich trzech tygodniach utrzymywał się on na jednakowym poziomie +100/+110.

Należy też pamiętać, że oddziaływanie zmian cen paliwa i walut na ceny wycieczek w zależności od touroperatora są mniej lub więcej opóźnione (m.in. przez kontrakty zabezpieczające i politykę marż), a ich skutki należy traktować w uśrednionych kategoriach docelowych (asymptotycznych).

Sytuację w zakresie zmian średnich cen rok do roku w ostatnim tygodniu na poszczególnych kierunkach ilustruje załączona mapka, a przebieg ich zmian na najważniejszych kierunkach obrazuje zamieszczony poniżej wykres




Wśród wiodących kierunków zdecydowanie największe roczne spadki cen wycieczek, tym razem miały miejsce  w Turcji i  Egipcie, gdzie średnie ceny były niższe o 188 i 140 złotych od cen sprzed roku. Mniejsza była skala rocznych przecen na Wyspach Kanaryjskich i w Bułgarii
o średnio 99 i 92 złote, a najmniejsza ponownie w Grecji o 79 złotych.

Na mniej uczęszczanych kierunkach tym razem zdecydowanie największe roczne zniżki cen wycieczek miały miejsce w Portugalii, we Włoszech i w Maroku
o średnio 538, 467 i 390 złotych (kierunki te w dużym stopniu oferowało biuro Rainbow). Znaczne były też roczne przeceny na Cyprze i w Hiszpanii kontynentalnej, które wyniosły 294 i 215 złotych. Bardziej umiarkowane były roczne spadki cen wyjazdów do Tunezji i na Majorkę o średnio 153 i 32 złote, zaś jedynymi kierunkami, na których ceny w ujęciu rocznym wzrosły były Albania i Malta ze wzrostami średnich cen o 10 i 27 złotych.

Na najważniejszych kierunkach z perspektywy dwóch sezonów liczonych łącznie (czyli wobec sezonu 2019 dla wylotów w pierwszym tygodniu sierpnia) kolejny raz najmniejszą obniżkę cen wycieczek odnotowano w Egipcie, w którym spadły one o średnio 19 złotych. Większe były dwuletnie zniżki na kierunkach tureckich i w Bułgarii
o średnio 49 i 53 złote, a najbardziej obniżyły się ceny wyjazdów na Wyspy Kanaryjskie i do Grecji o 131 i 173 złote.

Wśród mniej uczęszczanych kierunków zdecydowanie największy spadek cen w ujęciu dwuletnim miał miejsce na Cyprze i w Portugalii
o 580 i 455 złotych, a nieco mniejszy na Malcie i w Maroku o 325 i 290 złotych. Znacznie mniejsze były zniżki cen wycieczek do Albanii i na Majorkę o średnio 162 i 152 złote, a zdecydowanie najmniejszy dwuletni spadek cen miał miejsce w Tunezji o 79 złotych.  

3. W rocznych porównaniach cen wycieczek w szczycie sezonu lato 2021 wśród dużych i średnich organizatorów kolejny raz w najbardziej znaczącym stopniu obniżyły się one w biurze Rainbow
o około 525 złotych. Znaczne były również roczne zniżki w biurach Sun & Fun i Best Reisen o około 260 i 220 złotych. W niewiele mniejszej skali obniżyły się roczne ceny wycieczek w biurach Exim Tours i TUI Poland o około 200 i 160 złotych, a w jeszcze mniejszej w  biurze Grecos o około 40 złotych. U pozostałych organizatorów roczne ceny wzrosły w granicach od 25 (biuro Coral Travel) do 710 złotych.

W tym, co dla turystów ma większe znaczenie, a zatem w liczbie najatrakcyjniejszych poziomów bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu na 30 kierunkach sezonu letniego w trzech kategoriach hoteli (w poszerzony w tym sezonie ich skład weszły hiszpańskie kierunki Costa De La Luz i Costa Del Sol, włoskie Kalabria, Sardynia i Sycylia oraz wyodrębniony z Turcji Egejskiej Dalaman), to na pozycji lidera kolejny raz z rzędu znalazło się biuro TUI Poland z liczbą 49 ofert (poprzednio 50, przed rokiem 36, a przed dwoma laty 33 oferty).

Organizator ten wyprzedzał biuro Itaka z liczbą 28 ofert (poprzednio 23 oferty, przed rokiem 25, a przed dwoma laty 24 oferty) oraz biuro Rainbow, które odnotowało również 28 takich ofert (poprzednio 29 ofert, przed rokiem 11, a przed dwoma laty 28 ofert) a także biuro Exim Tours z liczbą 27 ofert (poprzednio też 27 ofert, przed rokiem 26, a przed dwoma laty 11 ofert).

Przy porównaniach  poprzednimi sezonami należy mieć na względzie, że liczba kierunków referencyjnych w materiałach dotyczących sezonu 2021 wzrosła z dotychczasowych 24 do 30, czyli o jedną czwartą.

W ubiegłym tygodniu najwięcej atrakcyjnych cenowo ofert na kierunkach egipskich proponowały biura TUI Poland i Exim Tours
6 i 5 ofert, na kierunkach greckich przodowały biura Rainbow i TUI Poland po 8 ofert, przed biurami Itaka i Exim Tours - po 6 ofert, na kierunkach kanaryjskich biura TUI Poland oraz Itaka   10 i 7 ofert, natomiast na tureckich biura Coral Travel i TUI Poland - 7 i 6 ofert. W Tunezji najwięcej atrakcyjnych ofert miało biuro Coral Travel - 5 ofert oraz TUI Poland i Exim Tours po 3 oferty, a w Bułgarii biura Exim Tours i TUI Poland 3 i 2 oferty.

Wobec okresu sprzed roku biuro TUI Poland umocniło swoją pozycję w Grecji, na wyspach Kanaryjskich, w Tunezji i Turcji, biuro Rainbow w Egipcie, Grecji, w Tunezji i Turcji, biuro Itaka w Egipcie i na Wyspach Kanaryjskich, a biuro Exim Tours w Egipcie, Grecji, Turcji i w Bułgarii.

4. W tej części materiału przedstawiamy tabelę z czołówką biur podróży, które w ostatnim tygodniu po przekrojowo najkorzystniejszych cenach oferowały klientom imprezy turystyczne. Tak jak to zaznaczaliśmy już wielokrotnie, w tego typu zestawieniach zachowana jest ścisła porównywalność oferowanych kierunków, a zatem biuro X, które sprzedaje jedynie konkretny zestaw kierunków jest porównywane ofertowo tylko i wyłącznie z tymi właśnie kierunkami u pozostałych organizatorów.

W dwudziestym czwartym zestawieniu w tym sezonie letnim skład pierwszej piątki organizatorów nie uległ zmianie, ale ponownie zaszła niewielka korekta w kolejności zajmowanych przez nich pozycji. Tym razem polegała ona na zamianie na pozycjach drugiej i czwartej. Drugą opuściło biuro Grecos przechodząc na pozycję czwartą, a na jego miejsce weszło biuro TUI Poland z pozycji czwartej. Zmiana ta wynikała z niedużego wzrostu cen wycieczek w pierwszym biurze oraz niewielkiej ich zniżki w biurze TUI Poland



Dla porównania przedstawiono też zestawienie sprzed roku, w którym, podobnie jak w zestawieniach poprzednich, trzy pierwsze pozycje zajmowały biura Exim Tours, Coral Travel i TUI Poland. To pierwsze pozostało na pozycji lidera, a na pozycję wicelidera z pozycji trzeciej przesunęło się biuro TUI Poland. Awans z pozycji piątej przed rokiem na czwartą obecnie zanotowało też biuro Grecos, zaś spadek z drugiej na trzecią biuro Coral Travel.  

Zestaw pierwszej piątki organizatorów w obecnej tabeli różni się od zeszłorocznego obecnością w nim biura Rainbow, które awansowało z pozycji jedenastej przed rokiem (już poza obrębem zestawienia) na piątą obecnie i jest to skutek zaznaczonej wcześniej w punkcie 3. tego materiału zdecydowanie największej spośród wszystkich organizatorów rocznej obniżki ofertowych cen wycieczek. Tabelę opuściło zajmujące przed rokiem czwartą pozycję biuro ETI



Należy pamiętać, że położenie w zakresie względnej atrakcyjności cenowej z reguły przekłada się na kierunki zmian udziałów danych organizatorów w turystycznym rynku. Wysokie pozycje utrwalają wiodące pozycje organizatorów w branży, a niskie często przekładają się na oddawanie przez nich rynkowych udziałów bardziej atrakcyjnym konkurentom.

Tanie linie: w cenach przelotów na kierunkach turystycznych nadal przeważają spadki

W tym zestawieniu dotyczącym sezonu lato 2021 kontynuujemy schemat przedstawiania sytuacji w zakresie cen przelotów na kierunkach turystycznych w liniach Ryanair i Wizzair jaki prezentowaliśmy od stycznia 2018. Dla sezonu letniego jest ona
podobnie jak dla zimowego - prezentowana na bieżąco raz na dwa tygodnie w postaci wykresów z dodatkowym krótkim komentarzem.  

Na wykresach grubsza linia oznacza średnie ceny przelotów w okresie wysokiego sezonu letniego 2021, a cieńsza w poprzednim, czyli w sezonie letnim 2020. Wraz z upływem czasu będą do niej odnoszone ceny tego sezonu reprezentowane przez linię grubszą z zielonymi lub czerwonymi polami tak jak było to czynione dotychczas. Zielone pole pomiędzy liniami oznacza spadek średnich cen rok do roku, a czerwone ich wzrost.

Na wykresach zostały uwzględnione jedynie te rejsy (tym razem 50 połączeń w Ryanair i 24 w Wizzair), które występowały w obu wymienionych sezonach jednocześnie.

Przebieg zmian cen w liniach Ryanair przedstawiają poniższe wykresy



W okresie poprzednich ośmiu tygodni ceny przelotów na kierunkach kanaryjskich (obecnie jedynie Teneryfa z Warszawy i z Wrocławia) zniżkowały wpisując się tym samym w widoczny w dłuższym okresie spadkowy trend cen. W okresie ostatnich dwóch tygodni został on jednak zahamowany, ale na skutek wysokich cen przed rokiem skala rocznych zniżek cen nadal pozostała bardzo wysoka i wynosiła 594 złotych i 39,9 procent (poprzednio 651 złotych i 42,3 procent).

Niskie ceny przelotów na kierunkach kanaryjskich (pomimo sukcesywnego wzrostu cen paliwa lotniczego, które na dłuższych trasach mają istotne znaczenie, może mieć związek z nie do końca pewną sytuacją epidemiczną na niektórych wyspach archipelagu, a to może z kolei mieć redukujący wpływ na bieżący popyt turystyczny na tym kierunku.

Na pozostałych kierunkach odnotowano minimalny 3-złotowy spadek średniej ceny przy dość znaczącej rocznej skali zniżek (189 złotych, czyli 25,2 procent), przy czym była ona jednak nieco mniejsza niż dwa tygodnie temu, gdy wyniosła 209 złotych i 27,1 procent.

W relacji z poprzednim sezonem kolejny raz w największym stopniu spadły średnie ceny przelotów do Grecji
o średnio 355 złotych. Nieco mniejsza była skala spadków cen na kierunkach włoskich i hiszpańskich o 239 i 179 złotych, a jeszcze mniejsza na kierunkach portugalskich  o 117 złotych. Minimalne spadki cen przelotów odnotowano natomiast w Bułgarii - o symboliczne 2 złote.

Przebieg zmian cen w liniach Wizzair przedstawiają poniższe wykresy



Kierunki kanaryjskie w tych liniach reprezentowane są obecnie przez cztery rejsy tygodniowo na Teneryfę - dwa z Katowic i dwa z Warszawy oraz jeden rejs na Fuerteventurę z Katowic. W okresie ostatnich dwóch tygodni ceny przelotów na tym kierunku kolejny raz obniżyły się, tym razem o 45 złotych, ale z powodu znacznego obniżenia się bazy cen sprzed roku stały się one już zdecydowanie wyższe od średniej ceny zeszłorocznych, która wyniosła 974 złote. Ponieważ trend ich spadku był w zeszłym sezonie bardzo silny najprawdopodobniej wejdziemy w dłuższy okres, w którym bieżące ceny będą nadal istotnie przewyższały ich poziom z poprzedniego sezonu.

Na pozostałych kierunkach po wielotygodniowym okresie względnej stabilizacji ceny przelotów już drugi raz z rzędu umiarkowanie spadły (z 768 do 725) i stały się one już zdecydowanie wyższe, czyli o 233 złotych i 47 procent od cen z ubiegłego sezonu. Podobnie do sytuacji na kierunkach kanaryjskich, także dla kierunków pozostałych powinniśmy notować przez dłuższy okres ceny znacząco wyższe od ubiegłorocznych.

W relacji z poprzednim sezonem najbardziej wzrosły ceny przelotów do Włoch i Hiszpanii
o średnio 361 i 351 złotych. W znacznie mniejszym stopniu wzrosły ceny rejsów do Bułgarii i Grecji o 128 i 73 złote, natomiast dość istotnie obniżyły się ceny przelotów Portugalii 118 złote.

Pomimo znaczącego wzrostu cen paliwa lotniczego w tendencje zmian cen biletów lotniczych w Polsce nadal pozostają słabe. Może to być powtarzający się sygnał ofensywnego nastawienia tanich linii do walki o rynek turystyczny w okresie post-pandemicznym.

Coraz bardziej widoczne jest zjawisko rozbudowy siatki połączeń i oferowania na kierunkach turystycznych przez tanich przewoźników, ale i przez Polskie Linie Lotnicze LOT. Rzecz jednak w tym, że w porównaniu do ostatniego normalnego sezonu w naszej turystyce wyjazdowej, czyli 2019 (około 4,0 mln turystów), będzie on najprawdopodobniej znacznie słabszy niż jeszcze do niedawna przewidywano.

Może to oznaczać stworzenie braku równowagi pomiędzy oferowaniem, a popytem ze strony turystów na wycieczki realizowane drogą lotniczą. Na dzień dzisiejszy wydaje się, że odbudowanie turystyki do rozmiarów roku 2019 powinno nastąpić dopiero w kolejnym sezonie 2022, a i to pod warunkiem niezaistnienia w tym okresie kolejnych nowych groźnych mutacji koronawirusa  lub zaskakujących i niekorzystnych zmian polityczno-gospodarczych.

Zasadnicza rywalizacja o polski rynek turystyki wyjazdowej zacznie się później, gdy wejdzie on w jednoznaczny silny trend wzrostowy, który może w kolejnych trzech latach (tj. do roku 2025) osiągnąć rozmiary nawet w przedziale 8-10 milionów ze wskazaniem na wyższy koniec przedziału, jednak pod kolejnym warunkiem, że całkowicie  znikną obawy związane z pandemią, a koniunktura gospodarcza będzie przynajmniej tak korzystna, jak przewidują to dzisiaj międzynarodowe i prywatne globalne instytucje finansowe.



Zachęcamy wszystkich związanych z turystyką do czytania naszych opracowań i materiałów.


Zespół Instytutu Badań Rynku Turystycznego TravelDATA i www.wczasopedia.pl


Tekst oraz wykresy zostały przygotowane w celach wyłącznie informacyjnych i nie stanowią analizy inwestycyjnej, ani analizy finansowej, ani rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 r. (Dz. U. 2005, Nr 206 poz. 1715) oraz Ustawy z 29 lipca 2005 r. (Dz. U. 2005, Nr 183 poz.1538 z późn. zmianami).

Autorzy działali z należytą starannością i rzetelnością, nie ponoszą jednak odpowiedzialności za działania lub zaniechania odbiorcy podjęte na podstawie niniejszego tekstu i wykresów oraz za szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyjnych.

Link do aktualnej Analizy Cen (kliknij na raport poniżej):

 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego